Kokosový olej 5x1000 ml BioSvet

5999884818175

nové

Kokosový olej 5x1000 ml BioSvet

24,00 €

Kokosový olej 5x1000 ml - cenovo zvýhodnený

Zloženie: 100% filtrovaný kokosový olej, nehydrogénovaný, bez pachu a chuti

Bez chemického ošetrenia pri výrobe, bez použitia hexánu

Nutričné hodnoty v 100 g výrobku:
energia: 823 kcal / 3385 KJ
tuky: 100 g
z toho:
- nasýtené mastné kyseliny: 92 g
- mononenasýtené mastné kyseliny: 6g
- polynenasýtené mastné kyseliny: 2g
sacharidy 0g, bielkoviny 0g, soľ 0g

Krajina pôvodu: Indonézia

kokosový olej je lahko strávitelný prírodný jedlý olej. Je bez cholesterolu a prísad. Po rozpustení má žltkastú farbu, je bez chuti, vhodný na varenie i pečenie. Teplota topenia 25°C, bod varu 200°C. Je velmi vhodný na prípravu takých pokrmov (polievky, omácky, ragú), v ktorých chceme zdôraznit pôvodnú chut a vônu. Taktiež je vhodný na prípravu mäsa na prírodno, k pečeniu rýb alebo zeleniny. Môžeme ho bez obáv použit do hrnca, fritézy ako aj woku. Za studena je vhodný na prípravu studených zákuskov alebo sa dá natrieť na chlieb. Je vhodný aj ako náhrada masla alebo margarínu v receptoch v pomere 1 : 0,8.

64 % oleja obsahuje mastné kyseliny so stredne dlhým retazcom známejšie ako MCT. MCT mastné kyseliny, sa v organizme vstrebávajú omnoho lahšie, ako mastné kyseliny s dlhými retazcami živocíšneho alebo rastlinného pôvodu. MCT mastné kyseliny sa vstrebávajú , na rozdiel od ostatných tukov a mastí, do krvného obehu prakticky okamžite bez použitia emulgátorov ako sú žlcníkové kyseliny a soli. Väcšiu časť (42-50%) MCT mastných kyselín tvorí v kokosovom oleji kyselina laurová (dodekánová), ktorá je známa svojim antibakteriálnymi úcinkom. Ďalej pomáha pri metabolizme bielkovín a tukov, ako aj pri vstrebávaní minerálnych látok.

Vhodný aj na ošetrenie pleti.
Pri pečení, smažení sa nevytvoria nezdravé karcinogénné látky preto, lebo kokosový olej obsahuje vysoké množstvo kyseliny laurovej. Kyselinu laurovú obsahuje napríklad aj materské mlieko. Kokosový olej je jedným z najzdravších olejov vhodných na tepelnú úpravu. Má nižšiu energetickú hodnotu ako ostatné tuky, jeho trávenie je podobné skôr sacharidom. Môže napomáhať potláčať kvasinky, plesne, kandidu vďaka antibakteriálnym a antivirálnym vlastnostiam.
Pri výrobe nebol používaný hexán!

Ako sa pripravuje?
Lisuje sa zo sušenej dužiny kokosových olejov, zvanej aj kopra s použitím mierne zvýšenej teploty do 60-80 stupňov.
Zvýšením teploty sa zlepšuje lisovateľnosť a výťažok vylisovaného oleja. Čo sa týka kvality zloženia samotného oleja, je rovnaká ako u panenského, nakoľko kokosový olej je najstabilnejší tuk z rastlinných olejov, má extrémne vysokú tepelnú stabilitu a odoláva teplotám nad 180 stupňov. Počas spracovania sa z kopry vylisuje olej, ktorý je viacnásobne filtrovaný, čím sa zbaví väčších čiastočiek. Následne sa destiláciou odstránia éterické oleje, čím sa kokosový orech zbaví typickej kokosovej vône a chuti. Pri výrobe nie je chemicky ošetrovaný a nie je použité rozpúšťadlo hexán! Ani bežný kokosový olej, podobne ako panenský sa nikdy v skutočnosti "nerafinuje" čiže nepoužíva sa metóda hydrogenácie za účelom zvýšenie stability, nakoľko vylisovaný kokosový olej obsahuje 90-95% nasýtených tukov, je vysoko stabilný a molekuly nasýtených mastných  kyselín jednoducho nie je možné viac hydrogenovať. Použitie mierne zvýšenej teploty pri lisovaní nemá žiaden vplyv na kvalitu zloženia tuku samotného, ovplyvňuje len obsah aromatických látok a teda vôňu.

Hmotnosť 1 kg